Projekt “INDUSTRIAL HERITAGE LAB@ISCED 3 LEVEL“ u sklopu programa Erasmus Plus
Partneri na projektu su Nezihe Derya Baltali Bilim ve Sanat Merkezi, Turska, Liceul tehnologic “Sfantul Pantelimon”,Rumunjska, Sveučilište u Rijeci, Hrvatska, Regionalny Instytut Kultury w Katowicach, Poljska.
Industrija je stvorila snažne regionalne vodeće kulture koje nastavljaju imati trajan učinak čak i nakon što su industrijske grane izgubile svoju ekonomsku dominaciju, djelomično ometajući alternativne razvojne mogućnosti. Vanjska percepcija staroindustrijskih regija još uvijek je uglavnom negativna. Obično ih se percipira kao prljave, neprivlačne i koje pate od gospodarskog pada. Posebnu zabrinutost za lokalne zajednice predstavljaju takozvana “Brownfields” često napuštena, zatvorena ili nedovoljno korištena industrijska mjesta, koja u nekim slučajevima mogu sadržavati kontaminiranu ispunu ili biti mjesto ilegalnog odlaganja zagađivača.
S druge strane, veliki je potencijal tema vezanih uz baštinu na kojima se može graditi pozitivan i jedinstven imidž te ostvariti ekonomska korist. Poticanje vrijednosti mjesta europske urbane industrijske baštine kao uspomene na našu prošlost, posebno u pogledu izvanrednog razdoblja industrijske revolucije, koja predstavlja jedinstveni trenutak u našoj povijesti za napredak čovječanstva, iz kulturne i društvene perspektive, te snažno sredstvo kulturnog identiteta Europske unije. Cilj projekta je unaprijediti kompetencije nastavnika srednjih škola za razvoj metodologije nastave vezane uz industrijsku baštinu, održivi urbani razvoj i društvene inovacije. Tijekom prve faze provedbe projekta održat će se tri ciljane edukacije za nastavnike, te pilot-testiranje okvirnog kurikuluma u okviru mobilnosti učenika triju škola.
U sklopu projekta učenici i nastavnici bili su kod naše škole partnera u Rumunjskoj te su imali priliku obići Bukurešt i Transilvaniju.