U Srednjoj školi Andrije Ljudevita Adamića, predstavljamo inovativan program gimnazijskog usmjerenja koji nudi izbor svakom učeniku. Riječ je o gimnaziji s usmjerenjima u kojoj učenici u prve dvije godine srednjoškolskog obrazovanja uče nastavne predmete po kurikulumu opće gimnazije, a po završetku 2. razreda odabiru jednu od 7 predloženih obrazovnih usmjerenja.
SŠ Andrije Ljudevita Adamića
GIMNAZIJA S USMJERENJIMA –
SMJEROVI UPISA:
ARHITEKTURA, DIZAJN I UMJETNOST
1. Arhitektura i dizajn
2. Scenska i vizualna umjetnost
3. Humanističko – društvene znanosti
HUMANISTIKA, KLASIKA I DRUŠTVO
1. Filozofija i Pravo
2. Politologija i Novinarstvo
STRANI JEZICI, HUMANISTIKA I INFORMATIKA
1. Strani jezici
2. Politologija i Novinarstvo
3. Humanističko – društvene znanosti
PRIRODOSLOVLJE, MEDICINA, FARMACIJA
1. Prirodoslovno – matematički fakultet
2. Medicina i stomatologija
3. Farmacija
EUROPSKE STUDIJE, DRUŠTVO I INFORMATIKA
1. Psihologija i Diplomacija
2. Ekonomija, Filozofija
3. Informatika
EKONOMIJA, PODUZETNIŠTVO I INFORMATIKA
1. Ekonomija i poduzetništvo
2. Menadžment i informatika
RAČUNARSTVO, MATEMATIKA I INFORMATIKA
1. Informatika i Računarstvo
2. Prirodoslovno – matematički fakultet
GIMNAZIJA S USMJERENJIMA –
SMJEROVI UPISA:
Odabir skupine ovisi o daljnjim obrazovnim preferencijama pojedinog učenika. Svaka obrazovna skupina ima svoje predmete usmjerenja, a svaki program nudi nove izborne predmete. Ovim programom učenicima se omogućuje usmjerenje unutar gimnazijskog obrazovanja i uspješnost na državnoj maturi. Od prvog razreda gimnazije učenici se intenzivno pripremaju za državnu maturu, budući da se povećava broj sati hrvatskog jezika, matematike i engleskog jezika.
Gimnazija s usmjerenjima omogućuje fleksibilnost u odabiru najzahtjevnijih visokoškolskih studija na hrvatskim i inozemnim sveučilištima.
U Srednjoj školi Andrije Ljudevita Adamića, vjerujemo da svaki učenik ima talente i potencijale koje treba njegovati. Naša vizija je stvoriti inspirativno okruženje u kojem se svakog učenika potiče na istraživanje, učenje i rast u smjeru budućeg zanimanja. U našoj školi stvaramo platformu za izvrsnost, potičemo kreativnost i razvijamo širok spektar vještina potrebnih za život.
Način održavanja nastave
Kvalitetan način održavanja nastave postigli smo uvođenjem turnusne nastave, konzultacija, terenske nastave, izbornih predmeta, školske prakse, Erasmus+ razmjene, CLIL nastave na engleskom jeziku, uvođenje priprema za maturu i fakultativne nastave jedrenja i skijanja. Svaka od naših devet učionica opremljena je i pametnom pločom.
Uvid u kompletan kurikulum gimnazije sa usmjerenjima
Kliknite ovdje01
Turnusna nastava
Turnusna nastava u našoj školi izvodi se po Bolonjskom modelu u cilju rasterećenja učenika tako da se iz rasporeda izuzme 5 do 6 predmeta. Primjer: ako učenici u turnusu imaju Kemiju i Biologiju, nemaju Povijest i Geografiju. Tek kad završi jedan turnus i zaključe se ocjene iz turnusnih predmeta, uvodi se drugi predmetni turnus. Praksa je pokazala da su učenici jako zadovoljni takvim nastavnim modelom i da postižu bolje rezultate.
02
Konzultacije
Konzultacije iz svih predmeta zamjena su za instrukcije, a drže ih predmetni nastavnici po redovnom rasporedu. Konzultacije su također nezaobilazne za naše učenike sportaše jer njima nadoknađuju sve satove na kojima nisu mogli biti prisutni zbog treninga ili natjecanja. Osim učenika sportaša, konzultacije su i za redovne učenike koji su izostali radi bolesti ili za one kojima treba dodatno pojasniti gradivo.
03
Terenska nastava
Terenska nastava oblik je nastave koji se odvija izvan školskih prostora, na terenu, u stvarnom okruženju. Učenici odlaze na terensku nastavu kako bi dobili praktična iskustva i razvili svoje znanje i vještine izvan uobičajenog okvira školske učionice. Terenska nastava može biti organizirana u sklopu različitih predmeta kao što su Biologija, Geografija, Povijest, Fizika, Kemija i drugi.
Učenici Biologije mogu otići u prirodu kako bi promatrali živi svijet u njegovom prirodnom okruženju, dok učenici Geografije mogu posjetiti različite zemljopisne lokacije kako bi stekli praktična znanja o terenu i prirodnim obilježjima. Terenska nastava može biti jednodnevna ili višednevna, ovisno o planiranom programu i lokaciji.
04
Školska praksa
Učenici naše škole mogu odabrati firmu iz grada Rijeke po želji te u toj firmi mogu obavljati praksu u trajanju od 7 radnih dana što im omogućava upoznavanje s načinom rada i stjecanje radnih navika već u srednjoškolskoj dobi.
05
Erasmus+ školska razmjena
Naše učenike prijavljujemo i na Erasmus+ školsku razmjenu gdje usavršavaju vještine, stječu nova znanja i upoznaju se s novim sredinama. Nakon završene prakse učenici dobivaju potvrde o praksi koje su priznate u cijeloj Europi. Erasmus+ praksa priznaje se kao i praksa u Hrvatskoj.
06
CLIL nastava
Uveli smo nastavu na engleskom jeziku iz pojedinih predmeta. Većina učenika ima visoki stupanj poznavanja engleskog jezika te im je nastava na engleskom jeziku bliska i zanimljivija. Učenjem uz ICT tehnologiju, učenici istovremeno usvajaju jezik i sadržaj, pripremajući se za mogući studij u inozemstvu te za globalno tržište rada.
07
Fakultativna nastava jedrenja i skijanja
Fakultativna nastava jedrenja i skijanja je neobavezan dodatni predmet a ocjene se u svjedodžbu unose ravnopravno uz ostale predmete. Učenici polažu ispite iz skijanja i jedrenja, a ujedno uživaju u terenskoj nastavi i adrenalinskom iskustvu.
08
Pripreme za maturu
Od prvog razreda gimnazije s usmjerenjima učenici se intenzivno pripremaju za državnu maturu, budući da se povećava broj sati hrvatskog jezika, matematike i engleskog jezika. Pripreme a državnu maturu odvijaju se tijekom cijele školske godine iz glavnih predmeta te izbornih prema odabiru učenika. Drže ih predmetni nastavnici koji učenicima pružaju najbolju pripremu s obzirom da poznaju svakog učenika te ih mogu kvalitetno voditi kroz pripreme i metode učenja.
Pripreme za maturu nisu samo ponavljanje gradiva, nego i učenje tehnike rješavanja ispita. Uključeni su i materijali u obliku zadataka s prijašnjih matura, zbirki zadataka i kataloga za maturu. Učenici nakon svakog termina priprema dobivaju zadatke za domaću zadaću koje nastavnici provjeravaju. Time se osigurava vježbanje zadataka te prati napredak učenika.
09
Upotreba pametnih ploča
Kako bi učenici lakše pratili nastavu, sve su učionice opremljene pametnim pločama te se svi nastavni materijali kao i zadaće objavljuju u online učionici Google Classrooma. Nakon što učenici napišu zadaću, također ju predaju u online obliku. Taj način rada koristan je ne samo za naše učenike sportaše, nego za bilo kojeg učenika koji je izostao s nastave. Također, sve sto se piše na ploči može se prenositi videopozivom.